Jsme to co jíme (a proč vlastně ne)

Jsme to co jíme, a nebo taky ne?

Slyšíme to z různých stran, straší nás to, nutí nás hlídat si co jíme. Přesto je v tom malý háček. Nebo spíš hák. Tento pohled totiž silně ovlivňuje naši stravu a silně se podílel na démonizaci tuků v posledních desetiletích.

Když máte květinu v květináči, vcucne snad všechnu vodu, kterou jí nalijete? Stane se veškerá hlína květinou? Nevcucne a nestane, protože si rostlina vybírá, co přijme a co ne. A my taktéž, jen místo kořenů využíváme trávicího systému. Pojďme se podívat na následující příklad:

  • Řekněme že sníte 10500 kJ za den
  • To je přes 3 800 000 kJ za rok
  • A řekněme že jste za ten rok přibrali 0,5 kg tuku (což je ještě relativně nízké číslo, mezi lety 25-60 je to průměrně asi 1,5kg)
  • V půl kile tuku je zhruba 16 000 kJ
  • To znamená že přibraných půl kila se rovná asi 0,4% vašeho celkového příjmu.
  • Z denního příjmu je 0,4% asi 40 kJ, to je sotva pár gramů jídla

Nikdo není schopen měřit si energetický příjem s takovouto přesností. Vždyť i výpočty energetické potřeby jsou ve většině případů jen velmi hrubé odhady. Nikdy nevíte kolik pohybu jste měli, kolik energie jste vydali termogenezí (produkcí tepla), kolik energie jste vydali na samotné trávení a podobně.

Co jíte je důležité, ale ne proto kolik to má v sobě energie. Je to kvůli metabolickému dopadu které jídlo má na naše tělo. V závislosti na látkách vyplavených do krevního řečiště tělo rozhoduje, zda bude energii ukládat či vydávat.

Nejsme tedy to co jíme, jsme to, co si naše těla rozhodnou uložit.

Tento článek je volným přepisem článku na webu Petera Attiy:
http://eatingacademy.com/weight-loss/you-are-not-what-you-eat

Příspěvek byl publikován v rubrice Hubnutí a kontrola váhy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Jsme to co jíme (a proč vlastně ne)

  1. Michal Hořenovský napsal:

    Moc dobré! :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>