Úvod do problematiky

Tento článek bude především o obezitě, protože je to symptom nedostatečného stravovacího režimu. Velká část přidružených nemocí může být eliminována právě prevencí nadváhy a obezity.

Většina populace si je vědoma že nadváha a obezita jsou svojí prevalencí (=výskytem) jednou z největších zdravotních hrozeb vyspělých zemí. Přesto není dosud učiněno dost kroků (alespoň ne těch fungujících) k řešení této situace. Těmi kdo tyto kroky musí učinit je ale každý z nás. Nesvádějme vinu na lékaře či státní instituce. V konečném důsledku jsme za své zdraví zodpovědní my sami.

Zopakuji tu několik zásadních bodů pro pochopení problému.

Obezita je asociována se zvýšenými riziky následujících onemocnění: diabetes mellitus, migrény, slepota, selhání ledvin, amputace končetin, infarkt myokardu, mozková mrtvice, roztroušená skleróza, demence, astma, osteoartóza, komplikace v těhotenství, rakovina (některé typy), cirhóza jater, hormonální poruchy, poruchy erekce, dna a další.

Následky jsou i psychosociální a mohou vést k vyloučení ze společnosti, poruchám příjmu potravy, depresím i sebevraždám.

Ekonomické následky také nejsou zanedbatelné:
V Evropě spadá v průměru 8% zdravotnických nákladů na léčbu obezity a přidružených onemocnění (v USA více jak 25%). Celosvětově to jsou stovky miliard dolarů, které nemusely být utraceny.
Některé výzkumy ukazují že obézní jedinci mají menší šanci být zaměstnaní či povýšení.

Trend:
Celosvětové statistiky nadváhy a obezity jsou velmi znepokojující, následující obrázek snad mluví za vše (platí i pro zbytek světa, nejen pro USA).

BRFSS_obesity_1985-2006

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:BRFSS_obesity_1985-2006.gif

A pro ilustraci statistika WHO k nadváze, celosvětově (rok 2008):

Klikněte pro zvětšení

Toliko velmi krátce k zopakování proč je potřeba vzdělávat a se činit kroky k nápravě.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Obesity
Zprávy OECD Health Data 2006 (údaje pro jednotlivé státy pocházejí z let 1996-2005)
Příspěvek byl publikován v rubrice Nadváha a obezita. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Úvod do problematiky

  1. hubnutí napsal:

    Tohle je správný článek pro každého kdo se chce dozvědět více, Blíží se vánoce a tak každý dárek je skvělý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>