Velká zdravotnická nesrovnalost

V medicíně pravděpodobně není větší nesrovnalosti než vysvětlení původu obezity.
I když si myslíte že víte odpověď na tuto „jednoduchou“ otázku, má smysl číst dál. Důležitost vlastní otázky je každému jasná. Obezita (a šířeji metabolický syndrom) nás činí náchylnými k téměř všem nemocem moderní doby.

Výše je obrázek z časopisu Nature, ukazující propojení mezi obezitou a jejími následky.

Když jste obézní, máte vyšší riziko těchto nemocí. O tom nikdo nepochybuje. Problém je následující: co způsobuje obezitu?

Obezita je porucha akumulace tuku – tukové buňky hromadí tuk. Konvenční informace tvrdí že obezita je porucha (přílišného) příjmu potravy/nedostatečného pohybu. A to není to samé.

Obraťme se na respektovaný zroj medicínských informací, knihu Lehningerovy Principy Biochemie (tzv. „bible“ biochemie).

Když si vyhledáte frázi „Proč tukové buňky tloustnou?“ (technicky řečeno: „proč adipocyty hromadí triglyceridy?“), najdete následující odpověď:

„Vysoká krevní glukóza zapříčiňuje vyplavení inzulinu, který zrychluje příjem glukózy tkáněmi a upřednostňuje ukládání energetických zdrojů ve formě glykogenu a triglyceridů, a součastně zpomaluje mobilizaci mastných kyselin z tukových tkání.“

Přeloženo do běžného jazyka: Jezení glukózy (uhlohydrátů) zvyšuje hladinu inzulinu v těle. Inzulin zahání glukózu do jater a svalů jako glykogen (v malém omezeném množství) a do tukových buněk jako trygliceridy (v neomezeném množství). Inzulin také zabraňuje využití tuku.

Další fráze kterou si ve jmenované knize najdeme je „proč lidé tloustnou?“ (technicky: „co způsobuje u lidí obezitu?“) a odpověď je následující:

„… obezita je výsledek konzumace více kalorií v dietě než bylo vynaloženo tělesnou energii vyžadující aktivitou. „

Jednoduché, že? Lidé tloustnou protože příliš jedí ve vztahu k jejich pohybu.

Ale mohou obě tvrzení být pravdivá? Tukové buňky přijímají tuk kvůli vlivu inzulinu, ale lidé tloustnou protože moc jí? Jedno tvrzení je pravdivé a druhé není. Doufám že chápete proč je to první pravdivé a to druhé ne.

Podívejme se na další příklad tohoto tragického lékařského omylu. Říkám tragického, protože neschopnost většiny doktorů porozumět tomuto problému, je důvod, proč problém přetrvává. Když lidé rostou vertikálně (do výšky), nikdo nepochybuje že to je záležitost hormonů. Primárně je zodpovědný růstový hormon. Občas se stane případ, kdy má člověk nádor na hypofýze, což zapříčiňuje nadměrné vylučování tohoto hormonu. Výsledek je, že nekontrolovaně rostou do výšky. Toto nikdo nezpochybňuje.

Proč je tedy horizontální růst jiný? Já, a mnoho jiných, tvrdíme, že to způsobuje neregulovaný hormon inzulin. V obou případech nutí hormony člověka jíst víc než spotřebuje. Muž na obrázku vlevo nevyrostl (do skoro 3 metrů) protože příliš jedl. Vyrostl protože měl příliš mnoho jistého hormonu, který ho nutil jíst víc než byl schopný spálit. Lékaři nám tvrdí že dívka vlevo vyrostla protože jedla příliš mnoho. Chyba. Jedla příliš mnoho (ve vztahu k jejímu energetickému výdeji), protože ji příliš mnoho inzulinu nutilo k přejídání.

Tento drobný rozdíl v kauzalitě, a výsledné nepochopení vedoucí ke stávajícím výživovým doporučením, je důvod mnoha dnešních zdravotních problémů.

Zdroj:
http://eatingacademy.com/nutrition/the-great-medical-disconnect

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hubnutí a kontrola váhy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Velká zdravotnická nesrovnalost

  1. Pingback: Zrevidované tvrzení o původu obezity | Celé Zdraví

  2. I have learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make this kind of great informative site.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>