Zrevidované tvrzení o původu obezity

Causaily

V ostatních článcích na tomto blogu se dozvíte, jak působí inzulin na metabolismus sacharidů a tuků v těle. A také že když máte v oběhu hodně inzulinu, vede to k přejídání a méně pohybu. Toto je v kontrastu k tradičnímu tvrzení „přejídání způsobuje obezitu“. Když přece přijmu víc energie než vydám, tak tloustnu, ne? Alespoň to vyplývá z prvního zákona termodynamiky. Ovšem jen když ho chybně interpretujeme. Pojďme se na to podívat.

Níže je obrázek s jednoduchou formou zápisu tohoto zákona. Celková změna energie je rozdílem mezi energií přijatou a vydanou. S tím všichni souhlasí (kromě těch co tvrdí že Země je placatá a Slunce obíhá kolem ní).

first-law

Ovšem za tímto bodem začínají problémy. Mnozí výzkumníci totiž předpokládají že znaménko „rovná se“ znamená kauzalitu. Tzn. že modré E bylo ZPŮSOBENO vyšším červeným E. Pak by člověk jedl víc, a tudíž tloustl.

Ale je to tak? Není to tím že tělo vyžadovalo víc energie (modré E) a tak se zvýšil i příjem (červené E)? Pak by člověk NEJDŘÍV tloustnul, a kvůli tomu jedl víc.

Ještě jednou zopakuji pointu dřívějšího článku zde. Roste dítě protože hodně jí, nebo hodně jí protože roste? Pokud je to druhý případ, musíme hledat mechanismus proč tělo roste.

Ještě jeden příklad, na kterém tento jev ilustruje výborný spisovatel Gary Taubes: Představte si velkou místnost, plnou lidí. A teď ta otázka za milion: proč je tam tolik lidí? Kdyby jste chtěli odpovědět prvním zákonem termodynamiky, řekli byste že víc lidí přišlo než odešlo. To ale odpovídá na to JAK se to stalo. Nic to neříká o kauzalitě, tzn. PROČ se to stalo. Prší venku? Je tam zajímavý řečník? Je tam raut zdarma?

Microsoft PowerPoint - Everything you think you know about nutri

Naším úkolem je tak řečeno udržet lidi mimo místnost. Na to ale musíme vědět proč přišli. Nepochopení této logiky vede k zákrokům jako kavitace, což je ekvivalent vyhazování lidí z naší místnosti oknem. Což ale nezabrání novým lidem v příchodu, tudíž je to drastické a nefunkční řešení.

Doufám že teď už chápete že konstatování obecně známého faktu jako vysvětlení obezity nestačí.

Článek je upraveným překladem původního článku zde:
http://eatingacademy.com/nutrition/revisit-the-causality-of-obesity

Příspěvek byl publikován v rubrice Hubnutí a kontrola váhy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>